PATOLOGICZNA WRAŻLIWOŚĆ NA ŚWIATŁO

Brak komentarzy do PATOLOGICZNA WRAŻLIWOŚĆ NA ŚWIATŁO

Odróżnienie odczynów fotoalergicznych od fototoksycznych na podstawie obrazu morfologicznego jest na ogół w praktyce niemożliwe, ponieważ wszystkie środki o działaniu fotoalergizującym mogą w odpowiednim stężeniu i przy odpowiedniej dawce światła powodować zmiany typu fototoksycznego. Za alergicznym charakterem zmian przemawia długotrwale utrzymywanie się objawów chorobowych mimo ustania kontaktu z substancją fotoalergizującą.

Zmiany o charakterze przewlekłym, W przebiegu wyprysku fotokon- taktowego, w 20-30% przypadków, może dojść do wytworzenia się stanu trwalej nadwrażliwości na światło (,,presistent light reactors”), przede wszystkim w wyniku fotoalergii na salicylany i inne antyseptyki oraz zewnętrzne środki przeciwgrzybicze [18j. Występowanie tego typu zmian opisywano również po stosowaniu pochodnych fenotiazyny [9],

W ostatnich latach zwrócono uwagę na możliwość utrwalania się patologicznej wrażliwości na światło u osób z fot.oalergią na bardzo często stosowane substancje zapachowe – piżmo ambratowe i 6-metylokuma- rynę [8, 17]).

U chorych takich rozwija się nadwrażliwość na szeroki zakres promieniowania nadfioletowego (zarówno na długie promienie UVA, jak i krótkie UVB), a w obrębie skóry na częściach odsłoniętych obserwuje się ciągle nawroty zmian wypryskowych z wtórną, nasiloną lichenizacją. Próby fotokontaktowe z substancją pierwotnie alergizującą dają z reguły dodatnie wyniki mimo ustania bezpośredniego kontaktu z danym związkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tyłozgięcie wolne

Krótkotrwałe tyłozgięcie macicy jest zjawiskiem bardzp częstym i pozostaje w związku z prawidłowymi czynnościami fizjologicznymi ustroju kobiety. Wybitna ruchomość trzonu macicy w stosunku do szyjki...

Zamknij