Ruchy stawu kolanowego

Brak komentarzy do Ruchy stawu kolanowego

Ruchy stawu kolanowego są zawiadywane przez: L3-L4- prostowanie, L5-SJ A więc: m. biodrowo-lędźwiowy (m. iliopsoas), zginający staw biodrowy, jest zaopatrywany przez L2-L3. Mięsień pośredni (w. intermedius) – prostujący staw kolanowy – unerwiony jest przez L3-L4. Mięsień plaszczkowaty (m. soleus)

– zginający podeszwowo stopę w stawie piszczelowo-skokowym -jest unerwiony przez Sj-Sj. Mięsień prostownik długi palucha (m. extensor hallucis longus) jest unerwiony przez Ls, co jest o tyle ważne, że u chorych z tyłoprzemieszczeniem jądra miażdżystego na poziomie L4-L5 zostaje podrażniony 5 korzeń lędźwiowy, w następstwie czego osłabieniu ulega prostowanie palucha. Dużego stopnia zaniki oraz osłabienie mięśni stanowią późny objaw uszkodzenia krążka między kręgowego. W przypadku niekorzystnego splotu czynników – mianowicie tyłoprzemiesz- czenia dużego fragmentu jądra miażdżystego do kanału kręgowego, bezpośredniego przylegania korzenia do jądra oraz budowy kanału kręgosłupa w kształcie listka koniczyny – osłabienie i zaniki mięśni mogą pojawiać się bardzo szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ciśnienie panujące wewnątrz klatki piersiowej i jamy brzusznej

Jeśli chodzi o ciśnienie panujące wewnątrz klatki piersiowej i jamy brzusznej, działające ochronnie na obciążany kręgosłup, to stwierdzono korelację między zdolnością do zwiększania tego ciśnienia...

Zamknij