ZANIK CZĘŚCI RODNYCH Z POWODÓW CHOROBOWYCH I PRZYPADKOWYCH

Brak komentarzy do ZANIK CZĘŚCI RODNYCH Z POWODÓW CHOROBOWYCH I PRZYPADKOWYCH

W rozdziale o wpływie rozmaitych nieginekologicznych schorzeń żeńskich narządów rcdnych wspominano wielokrotnie o cierpieniach, które są przyczyną upośledzenia, a nawet zaniku czynności płciowych kobiety. Podkreślano w nim również znaczenie czynników natury ogólnej (konstytucja) dla patogenezy pewnych

Choroby kobiece 20 schorzeń kobiecych. Należy jeszcze w tym miejscu zwrócić uwagę na pewne przyczyny zaniku lub zatrzymania czynności płciowych kobiety, które są zjawiskiem przypadkowym, zależnym od zniszczenia lub usunięcia narządów rodnych albo powstania zmian uciskowych w związku z rozwijającymi się np. w macicy mięśniakami. Wielkie mięśniaki śródścienne mogą doprowadzić bowiem do tak znacznego zwężenia światła macicy i tak wybitnego ucisku na błonę śluzową tego narządu, że dochodzi do zupełnego jej zaniku, odsłonięcia mięśniówki, a nawet miejscowego zrośnięcia się przeciwległych ścian narządu.

Pewne choroby jajników, które wiodą do zupełnego, obustronnego zniszczenia ich miąższu i układu pęcherzykowego, a więc zropienia i nowotwory złośliwe, odgrywają tu główną rolę. Do tego samego rodzaju cierpień należy zanik jajników wskutek ich wytrzebienia, w następstwie zastosowania energii promienistej. Usunięcie macicy, zwłaszcza pod koniec okresu dojrzałości płciowej, pociąga za sobą często wystąpienie objawów towarzyszących przekwitaniu, a więc np. zawrotów głowy, bólów i przypływów krwi do głowy, potów itd.

Leczenie polega na doprowadzeniu przetworów zawierających żeńskie hormony płciowe, w niektórych przypadkach także testosteronu. Przykre objawy podmiotowe mogą być usuwane takimi lekami, jak orgaklimen, itp. Ponieważ zanik jajników powstaje prawie wyłącznie wskutek braku w ustroju hormonów gonadotropowych, doprowadzanie ich wywiera również dodatni wpływ leczniczy.

W tych postaciach zaniku, które są następstwem schorzeń oddziaływających wyniszczająco na cały ustrój, leczenie objawowe jest bezcelowe, dopóki istnieje samo schorzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPŁYW NA PRZEMIANĘ TŁUSZCZOWĄ

Małe stężenia LBA nie hamują lipolizy zapoczątkowanej przez ACTH, dibutyrylo-cAMP lub metyloksantyny, jednakże duże stężenia LBA hamują również lipolizę indukowaną przez te nieadrenergiczne bodźce [1061],...

Zamknij