Wnioski sformułowane przez White’a i Wiltse:

Brak komentarzy do Wnioski sformułowane przez White’a i Wiltse:

– 1. Wielopoziomowa laminektomia wykonywana w przypadkach spondylozy i stenozy, a więc rozległej patologii kanału kręgowego u chorych w starszym wieku, rzadko prowadzi do kręgozmyku czy też wyraźnej niestabilności. Istnieją dane, by przypuszczać, że niektóre przypadki stenozy, w których po odbarczeniu dochodzi do podwichnięć, to po prostu nie rozpoznane przed operacją kręgozmyki zwyrodnieniowe.

Około 70% kręgozmyków zwyrodnieniowych ulega po laminektomii pogorszeniu. Dlatego w tych przypadkach konieczne jest ograniczenie zabiegu do częściowej facetektomii lub, jeśli konieczne jest rozległe odbarczenie, wykonywanie spon- dylodezy. Nie wolno zapominać o tym, że stabilizująca rola stawów międzywyrost- kowych jest u tych chorych niewielka. White i Wiltse zalecają w tych przypadkach stabilizowanie kręgosłupa prętami Knodta, gdyż przedłużone leżenie w łóżku chorych w starszym wieku jest przeciwwskazane. Oczywiście niewielkiego stopnia niestabilność pooperacyjna zazwyczaj jest bezobjawowa.

– 2. Ponieważ rozległa laminektomia połączona z obustronną hemifacetektomią w leczeniu spondylozy i stenozy lędźwiowej przynosi pożytek w 70% przypadków, a jedynie w 2% przypadków powoduje objawową niestabilność, wykonywanie tych zabiegów jest uzasadnione.

– 3. U chorych do 30 roku życia laminektomia grozi w dużym odsetku przypadków niestabilnością i kręgozmykiem. Dlatego też wskazane jest unikanie wykonywania operacji Gilla u dzieci (Wiltse) lub wykonywanie usztywnień międzywyrost- kowych . Naturalnie same radiologiczne objawy niestabilności nie stanowią usprawiedliwienia dla wykonania usztywnienia. Konieczne są objawy bólowe.

Zdaniem White’a i Wiltse wykonanie obustronnej hemifacetektomii, przy zachowanej części między wyrostkowej, daje doskonałe odbarczenie w spondylozie i stenozie czy też w powikłanych przypadkach choroby krążka międzykręgowego.

Tak więc, chociaż w wielu przypadkach potrzebne odbarczenie korzeni lędźwiowych u chorych z radikulopatią spondylotyczną czy w przebiegu stenozy może czasami wymagać facetektomii, to w większości przypadków boczny zachyłek daje się odsłonić i możliwe staje się wykonanie foraminotomii sposobem częściowej resekcji górnego wyrostka stawowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wczesne wykrywanie zarażenia

Zwalczanie. Konieczne jest wczesne wykrywanie zarażenia i szybka izolacja chorych, niszczenie w kale osób zarażonych cyst pełzaka za pomocą środków chemicznych, zapewnienie odpowiedniej higieny urządzeń...

Zamknij