Bolesne spółkowanie

Brak komentarzy do Bolesne spółkowanie

Bolesne spółkowanie (dyspareunia) występuje w przypadku tyłozgięcia macicyI stosunkowo rzadko. Może być ono jednak następstwem obniżenia się jajników doi jamy Douglasa.

Mimo że tyłozgięcie macicy jest schorzeniem miejscowym, może ono, zwłaszcza I w związku z towarzyszącymi mu niekiedy powikłaniami, oddziaływać czasem na| samopoczucie i ogólny stan zdrowia kobiety. U osób skłonnych do zaburzeń nerwowych tyłozgięcie może drogą odruchową wywołać, jak wyżej wspomniano, takiel objawy, jak bóle w okolicy żołądka, nudności, bóle głowy itd. Zaburzenia miesiącz-l kowe, jeśli istnieją, również wpływają upośledzająco na stan zdrowia pacjentki.! Nie można się zatem dziwić, że długie trwanie choroby wpływa nieraz w pewnymi stopniu na obniżenie zdolności zarobkowej kobiet, tym bardziej że po pewnymi czasie do tyłozgięcia macicy dołącza się prawie z reguły obniżenie, a nawet wypa-j danie pochwy.

Czas trwania tyłozgięcia wpływa na uwydatnienie się niektórych z wyżej po-1 danych poprzednio objawów klinicznych. W szczególności odnosi się to do uczucia! ciążenia ku dołowi oraz bólów w krzyżu. Przyczyną tego jest przedmiotowe po-| garszanie się stanu chorobowego oraz występowanie w obrębie narządów rodnych! pewnych cierpień wtórnych, które są dowodem czynnościowych zaburzeń tych narządów.

Rozpoznanie. Rozpoznanie tyłozgięcia i tyłopochylenia macicy stawia sięl po badaniu ginekologicznym. Już jednak samo wprowadzenie palców jednej ręki do sklepień pochwy pozwala na stwierdzenie znamiennych dla tego rodzaju prze-| mieszczeń szczegółów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Estrogeny w menopauzie

Estrogeny w leczeniu niepłodności. Niepłodność pochodzenia jajnikowego i współistnienie niedorozwoju macicy jest wskazaniem do stosowania m.in. estrogenów.

Zamknij