TESTY IN VIVO CZĘŚĆ 2

1 komentarz do TESTY IN VIVO CZĘŚĆ 2

W wykrywaniu alergii na leki in vivo mogą być również stosowane próby skórne: naskórkowe próby płatkowe, próby skaryfikacyjne i śródskórne..

– 4. Naskórkowe próby płatkowe. Mają one znaczenie w wykrywaniu wyprysku kontaktowego wywołanego przez leki, dla którego są główną metodą diagnostyczną, natomiast ich rola w wykrywaniu alergii na leki stosowane ogólnie jest bardzo ograniczona [1, 50], Doniesienia o dodatnich wynikaGh prób płatkowych uzyskiwanych w miejscu poprzednich zmian skórnych, ale nie skóry nie zmienionej w przypadkach rumienia trwałego (erythema lixum) wywołanego przez fenoloftaleinę [57] oTaz o odczynie krwotocznym w miejscu próby płatkowej z apronalidem (Se- dormid) w plamicy małopłytkowej (purpura thrombocytopenica), mają charakter kazuistyczny.

Próby płatkowe z antygenami lekowymi mogą być dodatnie u chorych, u których ogólne stosowanie leku było poprzedzone jego stosowaniem zewnętrznym. Dotyczy to szczególnie takich leków, jak streptomycyna, neomycyna, chloramfenikol, pochodne fenotiazyny i butazolidyna.

Zaaniem Agrup [1] w tych przypadkach zastosowanie zewnętrzne leku spowodowało nadwrażliwość typu wyprysku, która ujawniła się w po- sraci objawów klinicznych po jego podaniu ogólnym.

Próby płatkowe, kontaktowe pozwalają też wykrywać pokrzywkę kontaktową wywoływaną przez leki, takie jak penicylina, streptomycyna, ceialosporyny, balsam peruwiański i inne [10].

– 5. Próby skaryfikacyjne. Są one oceniane jako mało czułe, choć dość bezpieczne dla badanego, gdyż rzadko są przyczyną wstrząsu. Praktycznie nie znajdują zastosowania w wykrywaniu alergii na leki [50], chociaż w piśmiennictwie spotyka się również opinie o ich przydatności, np. w wykrywaniu alergii na penicylinę przy użyciu jako antygenu penicyliny krystalicznej lub PPL.

One Response to “TESTY IN VIVO CZĘŚĆ 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Leczenie wtórnej niedoczynności kory nadnerczy

Leczenie wtórnej niedoczynności kory nadnerczy, powstającej na skutek niedostatecznego wydzielania kortykotropiny przez przedni płat przysadki, prowadzi się identycznie jak w chorobie Addisona, tj. podawaniem substytucyjnych...

Zamknij