Estrogeny w menopauzie

Brak komentarzy do Estrogeny w menopauzie

Estrogeny w leczeniu niepłodności. Niepłodność pochodzenia jajnikowego i współistnienie niedorozwoju macicy jest wskazaniem do stosowania m.in. estrogenów.

Brak owulacji może być związany z niedoborem estrogenów lub ich dużym stężeniem. Ma to istotne znaczenie dla wyboru metody leczenia. W przypadkach niedoboru estrogenów, dla właściwego działania klo- mifenu, wskazane jest jednoczesne z nim podanie estrogenów od S dnia cyklu przez 20 dni, W przypadkach niewydolności ciałka żółtego stosuje się również choriogonadotropinę, hydroksyprogesteron (Kaprogest) i allilestrenol (Gestanon, Turinal).

Zbyt mała macica może być przyczyną niepłodności, a także niemożności donoszenia ciąży. Stosowanie estrogenów powoduje polepszenie ukrwienia i ma dobry wpływ na trofikę macicy. Najlepsze wyniki daje leczenie hormonalno-balneologiczne. Szczególnie korzystna jest kuracja borowinowa.

Estrogeny w menopauzie. Menopauza z reguły występuje między 50 a 52 rokiem życia kobiety, może jednak wystąpić wcześniej lub kilka lat później. Biorąc pod uwagę średni wiek życia kobiety, który wynosi obecnie 77 lat, kobieta żyje ok. 30 lat bez prawidłowej czynności jajników. Postępująca w menopauźle niedoczynność jajników jest powodem występowania dolegliwości i objawów bardzo przykrych dla kobiety. W ostatnich latach coraz częściej problemy związane z menopauzą stają się przedmiotem badań wielu specjalistów, m.in. ginekologów, endokrynologów, a także psychiatrów, psychologów, socjologów i in. W niektórych krajach powstały towarzystwa naukowe do badań menopauzy.

Oprócz badań skutków menopauzy w postaci takich zmian w organizmie, jak miażdżyca ze skutkami dla układu krążenia (stenokardia, zawał) i naczyń (objawy mózgowe, wylewy) oraz osteoporoza, prowadzone są intensywne badania nad leczeniem hormonalnym w tym okresie. Większość autorów uważa, że leczenie hormonalne menopauzy zapobiega lub opóźnia wystąpienie powyższych zmian i ich skutków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

BADANIA Z LAT 1956-1969 W BOSTON CITY HOSPITAL

Wtórna niewrażliwość na pochodne sulfonylomocznika nierzadko ma charakter pozorny, np. łączy się z dodatkowymi chorobami nie więcej niż w połowie przypadków jest to niewrażliwość rzeczywista,...

Zamknij