Endometrioza

Brak komentarzy do Endometrioza

Endometrioza jest chorobą, polegającą na przemieszczeniu błony śluzowej macicy poza jamę macicy. Przemieszczona błona śluzowa podlega takim samym zmianom cyklicznym jak endometrium. W 70% patologia ta towarzyszy innym powikłaniom, takim jak mięśniaki macicy, pohpowaty przerost błony śluzowej i polipy. Umiejscowienie endometriozy może być różne, zarówno w narządach płciowych, jak i poza nimi – co powoduje różnorodność objawów (bóle, krwawienia, dys- pareunia, niepłodność).

Znaczne zmiany, a zwłaszcza guzy endometrialne w jajnikach, wymagają najczęściej leczenia chirurgicznego. Dla innych przypadków wykorzystanie antyestrogenowych właściwości gestagenów jest uzasadnione i skuteczne i dlatego obecnie szeroko stosowane. Gestageny, zwłaszcza z grupy norsteroidów, mając silne działanie antyestrogenowe, powodują zanik błony śluzowej. W leczeniu endometriozy najczęściej stosuje się linestrenol lub octan noretysteronu, w dawkach co najmniej 10 mg/24 h. Obecnie najczęściej używa się linestrenolu (Orgametril), w sposób ciągły przez 6-9, a nawet 12 miesięcy. Skutkiem takiego leczenia jest wtórny brak miesiączki, w tym przypadku przewidywany i pożądany, ponieważ nie powoduje rozrostu błony śluzowej zarówno w endometrium, jak i poza nim. Zwykle po upływie roku objawy subiektywne i obiektywne endometriozy całkowicie lub w znacznym stopniu ustępują.

Oprócz bezpośredniego działania antyestrogenowego, linestrenol ma działanie antygonadotropowe, hamujące wytwarzanie estrogenów endogennych oraz zapewniające działanie antykoncepcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZASTOSOWANIE LBA W NERWICACH LĘKOWYCH CZĘŚĆ 2

Z polskich autorów Rydzyński i wsp. [870] opisali grupę 40 mężczyzn, z których 23 cierpiało na stany lękowe w przebiegu nerwic (neurastenicznej, depresyjnej, hipochondrycznej, psychastenicznej),...

Zamknij