Popęd seksualny jest popędem leżącym u podstaw zachowania seksualnego, a jego występowanie pozostaje w ścisłym związku z czynnością gonad. Podstawowym celem biologicznym popędu seksualnego jest przedłużenie życia gatunku.
Analogicznie do jądra stale produkującego w okresie dojrzałości płciowej plemniki, popęd seksualny u samców pozostaje na niezmiennym poziomie przez całe życie wykazując jedynie pewne tendencje spadkowe wraz z wiekiem. Ulega natomiast okresowemu zanikowi u gatunków o sezonowej aktywności płciowej. Występowanie popędu jest podobne u wszystkich samców niezależnie od stopnia rozwoju filogenetycznego (w tym także i u mężczyzn), a jego zaspokojenie łączy się zawsze z wydzieleniem nasienia. Większość informacji na temat mechanizmów leżących u podstaw zachowania seksualnego samców uzyskano z badań nad szczurami.
U podstaw zachowania seksualnego samców leżą dwa mechanizmy: 25 Seksuologia biologiczna mechanizm pobudliwości seksualnej (sexual arousal mechanism) i mechanizm kopulacyjny (copulatory mechanism). Pierwszy z nich jest związany z apetencyjnym zachowaniem seksualnym, drugi z konsumacyj’nym aktem seksualnym. Hipotezę nt. występowania obu tych mechanizmów wysunął Beacha (1956) na podstawie wyników badań nad szczurami.