Charłactwo nowotworowe może czasami wystąpić względnie wcześnie, a czynnikiem usposabiającym jest w tych przypadkach według wszelkiego prawdopodobieństwa wessanie produktów rozpadu guza nowotworowego, które działają na ustrój trująco. Do złego ogólnego stanu zdrowia przyczynia się również utrata apetytu i bezsenność w następstwie bólów nocnych.
Zajęcie przez proces nowotworowy innych narządów miednicy pociąga za sobą nowe objawy. Przeniesienie się raka na pęcherz moczowy powoduje parcie na mocz i pojawienie się krwi w moczu. Do krwiomoczu jednak dochodzi dopiero z chwilą powstania owrzodzeń w ścianie pęcherza. Zdarza się, że duże części ściany mięśniowej tego narządu są już zajęte przez raka, a krwi w moczu nie stwierdza się, jeśli śluzówka pęcherza pozostała nienaruszona. Z tego względu znaczna część ginekologów uważa, że w każdym przypadku raka szyjki macicznej należy wykonać wziernikowanie pęcherza, gdyż przeniesienie się nowotworu na podstawę pęcherza następuje w okresie, kiedy macica jest jeszcze ruchoma.
We wczesnym okresie zajęcia pęcherza moczowego przez raka stwierdza się w nim miejscowy obrzęk, ciemnoczerwone zabarwienie śluzówki oraz rozszerzenie drobnych naczyń żylnych. W stadium późniejszym widać drobne guzki nowotworowe, podnoszące śluzówkę w obrębie trigonum Lieuiaudi. Niemożność utrzymania moczu oraz zapalenie pęcherza wskutek wytworzenia się przetoki przyczynia się w wysokim stopniu do pogorszenia ogólnego stanu chorej, przyprawiając ją o poważne dolegliwości. Niekiedy dochodzi do uciskania przez guz nowotworowy na jeden z moczowodów, co wiedzie do miejscowego zwężenia jego światła, a posze- rżenia go w odcinku dośrodkowym. Utrudnienie odpływu moczu przez moczowód odbija się wcześniej lub później na czynności łączącej się z nim nerki.