Ciśnienie panujące wewnątrz klatki piersiowej i jamy brzusznej

Brak komentarzy do Ciśnienie panujące wewnątrz klatki piersiowej i jamy brzusznej

Jeśli chodzi o ciśnienie panujące wewnątrz klatki piersiowej i jamy brzusznej, działające ochronnie na obciążany kręgosłup, to stwierdzono korelację między zdolnością do zwiększania tego ciśnienia a masą podnoszonych ciężarów. Na podstawie wyników tych badań zaleca się wzmacnianie mięśni brzucha i tułowia, ale nie sposobem ćwiczeń typu siadania, lecz ćwiczeniami izometrycznymi (aby niepotrzebnie nie przeciążać krążków między kręgowych). Jednocześnie przy wykonywaniu prac ciężkich zaleca się noszenie gorsetów, prostotrzymaczy i pasów tym osobom, które nie mogą wyćwiczyć odpowiednio mięśni. Należy jecfriak zaznaczyć, że gorsety itp. to broń obosieczna i zbytnie poleganie na nich osłabia i tak już słabe mięśnie brzucha i tułowia.

Co się tyczy wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej i w klatce piersiowej w czasie podnoszenia ciężarów, to zwiększa się ono wraz ze wzrostem masy podnoszonych ciężarów oraz z szybkością ich podnoszenia.

Ważne spostrzeżenia przyniosły badania nad ergonomią pchania i pociągania ciężarów. Okazuje się, że do największych wzrostów ciśnienia w jamie brzusznej i w klatce piersiowej dochodzi przy pchaniu, a do najmniejszych przy pociąganiu. Co więcej, przy pociąganiu napinają się mięśnie grzbietu, a przy pchaniu mięśnie brzucha.

Cenne spostrzeżenia uzyskano też określając, czy izometryczny test siły osoby zdolnej do podnoszenia ciężarów koreluje (lub nie) z zapadalnością na bóle krzyża. Wykazano, że robotnicy wykonujący prace, w których izometryczny test siły nie równoważył siły wymaganej w ich pracy, częściej cierpieli na bóle krzyża. Dlatego też uważa się obecnie, że człowiek przechodzący do pracy związanej z podnoszeniem ciężarów powinien odbyć cały program ćwiczeń izometrycznych.

Ból krzyża jest nasilany przez kaszel, kichanie, naprężanie się (np. w czasie defekacji) oraz przez śmiech. Podobnie do wzrostu ciśnienia w krążku międzykrę- gowym prowadzą: pochylenie tułowia do przodu i podnoszenie ciężarów.

Osoba cierpiąca na bóle krzyża powinna unikać ćwiczeń i ruchów przeprostu lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Guzy kręgosłupa, rdzenia i kanału rdzeniowego

Procesy nowotworowe kręgosłupa oraz rdzenia kręgowego w odcinku lędźwiowym zawsze połączone są z bólami krzyża. Należy jednakże pamiętać, że występują one głównie u dzieci i...

Zamknij