METODY BADANIA

Brak komentarzy do METODY BADANIA

Pytania wstępne dotyczą wieku, stanu, sposobu zarobkowania chorej, w pewnych wypadkach także jej stosunków rodzinnych. Z kolei przechodzimy do wywiadów, odnoszących się do jej dolegliwości i cierpień, zarówno bieżących, jak i przebytych. Powinny one uwzględniać występowanie:

– a)Bólów. W szczególności ważne jest określenie ich umiejscowienia (w dole brzucha, w krzyżu, po prawej lub lewej stronie, poniżej czy też powyżej pępka) i rodzaju (klujące, ciągnące, kurczowe itd.), oraz czasu ich trwania i występowania (stałe, w związku z oddawaniem stolca i moczu, podczas podnoszenia ciężarów, przy zginaniu się, przy stosunku płciowym, w okresie miesiączki itd.).

– b)Miesiączki. W szczególności chodzi o określenie czasokresu pierwszej miesiączki i cech towarzyszących jej wystąpieniu. Dalsze pytania dotyczyć powinny następnych miesiączek, a więc długości cyklu miesięcznego, jego zmian, jakie wystąpić mogły po zamążpójściu, poronieniu, porodzie, w odmiennym klimacie, wskutek pracy w pewnych zakładach fabrycznych itd. Ważne jest określenie ilości straconej krwi podczas miesiączki i czasu jej trwania. Pewne znaczenie ma okoliczność, czy krew miesięczna zbiera się w skrzepy, które bywają następnie wydalane na zewnątrz, czy kobieta pozostaje w łóżku podczas miesiączki i czy ta uniemożliwia jej pracę i na jak długo.

Dalsze pytania dotyczyć powinny bólów, które mogą towarzyszyć miesiączce. Chodzi o stwierdzenie ich nasilenia i rodzaju (umiejscowienia), okresu, w którym występują (z początku przed miesiączką, przez cały czas jej trwania, między miesiączkami, w każdej miesiączce lub też zależnie od wysiłków fizycznych, zaburzeń jelitowych, stanu nerwowego itd.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Receptory węchowe część 2

U zwierząt zmysł węchu służy przede wszystkim ochronie przed niebezpieczeństwem oraz poszukiwaniu pokarmu u większości ssaków i owadów ma także duże znaczenie dla nawiązywania kontaktów...

Zamknij