Pęcherz moczowy

Brak komentarzy do Pęcherz moczowy

Pęcherz moczowy leży między spojeniem łonowym i macicą, przykryty przez otrzewną, która tworzy dno uchyłka pęcherzowo-macicznego i osłania częściowo jego boki, jeśli nie jest wypełniony. Trzon macicy w przodozgięciu spoczywa na pęcherzu.

Dno pęcherza moczowego jest połączone od przodu dość luźną tkanką łączną z tylną powierzchnią kości łonowych od dołu – z przednią ścianą pochwy, a od tyłu – z macicą w miejscu przejścia jej szyjki w trzon.

Najbardziej na zewnątrz zwrócone części pęcherza moczowego nie są pokryte otrzewną, gdyż wznosi się ona tu ku górze. Natomiast z przodu i ku tyłowi otrzewna tworzy małe uchyłki, z jednej strony między pęcherzem a ścianą brzuszną, z drugiej – między pęcherzem a macicą. Między przednim odgięciem się otrzewnej, ścianą brzuszną i spojeniem łonowym znajduje się przestrzeń wypełniona luźną tkanką łączną, zwana jamą Rctzjusza (cavum Retzii)-

Po opróżnieniu pęcherz moczowy kurczy się i ściany jego tworzą liczne fałdy. W części jego dna, która bez względu na stan wypełnienia lub opróżnienia pęcherza pozostaje zawsze gładka i która ma kształt trójkąta (irigonum tesicale), znajduje się od przodu wejście do cewki moczowej, a w tyle – ujścia dwóch moczowodów. Między ujściami moczowodów przebiega fałd błony śluzowej. Ściany pęcherza moczowego są zaopatrywane w krew > przez górną i dolną tętnicę pęcherzową.

Moczowód kobiecy biegnie poza otrzewną od miedniczki nerkowej ku dołowi na mięśniu lędźwiowym aż do talerza biodrowego lewy – w sąsiedztwie aorty zstępującej, prawy – obok dolnej żyły czczej. Na wysokości górnej krawędzi talerza biodrowego krzyżuje się z tętnicą biodrową wspólną, po czym zdąża w kierunku kolca kulszowego nad tętnicą biodrową wewnętrzną (podbrzuszną). W obrębie więzadła szerokiego krzyżuje się z tętnicą maciczną i kieruje się teraz ku podstawie pęcherza, biegnąc w niewielkiej odległości od szyjki macicy.

Ściana moczowodów składa się z mięśniówki, błony śluzowej i warstwy nabłonka walcowatego, stanowiącego jej powierzchnię. Znajomość przebiegu mo- czowodu w jego przypęcherzowym odcinku odgrywa dużą rolę w prawidłowym przebiegu rozszerzonej operacji brzusznej raka szyjki macicy według Wertheima.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To samo dolega

Najprostszy sposób zdobycia stałego partnera do rozmowy o chorobach, bez konieczności samodzielnego wymyślania jakiejkolwiek dolegliwości. I tak, słysząc na przykład, jak ktoś skarży się na...

Zamknij