Polimorfizm komórczaka

Brak komentarzy do Polimorfizm komórczaka

Jednym z pierwszych objawów nowotworu jest ból ustępujący w spoczynku. W kręgosłupie ból ma charakter stały. Mimo postępu choroby, występujące złamania patologiczne goją się z reguły z nieznacznym opóźnieniem. Oprócz anemii stwierdza się przyspieszenie opadania krwinek czerwonych oraz odwrócenie fizjologicznych proporcji albumin do globulin, a także białkomocz Bence-Jonesa (rzadko).

Polimorfizm komórczaka plazmatycznego powoduje, szczególnie w jego po-czątkowym okresie, duże trudności diagnostyczne. Najczęściej komórczak mylony jest z przerzutami raka.

Największą wartość diagnostyczną ma do chwili obecnej punkcja szpiku, z tym że negatywny wynik jednego badania histologicznego wcale nie wyłącza istnienia komórczaka plazmatycznego.

Guz jest promienioczuły, stąd radioterapia łagodzi bóle i powoduje remisje. Porażenie kończyn wywołane uciskiem guza może być wskazaniem do operacyjnego odbarczenia rdzenia.

Rokowanie jest niepomyślne. Okres przeżycia jest różny – od kilku miesięcy do kilku, a nawet kilkunastu lat.

Naczyniak (haemangioma) występuje po 40 roku życia, umiejscawia się w tkankach miękkich, w trzonach kręgów oraz w kościach czaszki. Głównym objawem nowotworu jest ból może powodować złamania patologiczne. Nowotwór ma charakterystyczne cechy radiologiczne – rozrzedzenie i porowatość kości, w kręgach beleczki układają się wzdłuż osi trzonu.

Leczenie operacyjne – wycięcie chorych tkanek i wypełnienie ubytku wiórami kostnymi lub radioterapia. Rokowanie dobre.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Liczne pęknięcia śledziony

Następny nasz pacjent (ryc. 2) obok licznych pęknięć śledziony miał stłuczenie trzustki (tab. 1). Objawy wstrząsu pourazowego i krwotocznego były silnie zaznaczone zaraz po wypadku....

Zamknij