Rzadsze występowanie miesiączek, utrzymujące się stale lub przez pewien czas, tłumaczy się albo 1) przedłużeniem okresu dojrzewania pęcherzyka Graafa, a więc przedłużeniem okresu przerostowego błony śluzowej macicy, albo 2) przedłużeniem zmian okresowych w czynnościach hormonalnych jajników w ogolę, albo też 3) występowaniem przerw między okresami jajeczkowania, w których zjawiska rozrodcze jajników cechuje zupełny spokój. Możliwe jest również występowanie tego typu zaburzeń, w którym raz przychodzi do skrócenia, a raz do przedłużenia okresów międzymiesiączkowych u tej samej kobiety w związku ze skróceniem okresu czynności ciałka żółtego i przedłużeniem okresu dojrzewania pęcherzyka Graafa. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku jest to dowodem zaburzeń czynnościowych jajników skrócenie okresów międzymiesiączkowych jest raczej dowodem zaburzenia lżejszego stopnia, przedłużenie zaś stopnia cięższego. Być może jednak, że pewną rolę odgrywa tu również niedomoga czynnościowa przedniego płata przysadki mózgowej.
Bardzo poważnymi zaburzeniami czynnościowymi jajników są zmiany, które powodują zupełne zatarcie się okresowości miesiączek. Najprawdopodobniej nie jest to jednolita sprawa chorobowa, ale zaburzenie dotyczące zarówno procesu dojrzewania pęcherzyka Graafa, jak wytwarzania się ciałka żółtego.
Zaburzenie w dojrzewaniu pęcherzyka Graafa, występujące najczęściej u kobiet w wieku przejściowym, cechują długie, nieregularne knvawienia, trwające nieraz przez kilka tygodni i występujące w związku z miesiączką albo po zatrzymaniu się jej na pewien czas. Stan ten tłumaczy się utrzymaniem dojrzałego pęcherzyka Graafa przez okres dłuższy i niemożnością wytworzenia się ciałka żółtego (patrz rozdział VIII-metropathia haemorrhagica).
Do tego samego rodzaju krwawień wywołanych utrzymywaniem się pęcherzyka Graafa ponad fizjologiczny okres jego trwania należy zaliczyć krwawienia czynnościowe okresu pokwitania, które tylko ze względów praktycznych oznaczamy nazw’ą metropathia iuvenilis jako występujące w krótki czas po pokwitaniu lub w pierwszych latach dojrzałości płciowej.
Krwawienie z macicy może być również następstwem utrzymania się ciałka żółtego przez czas dłuższy i jego przemiany w torbiel. Jest to również zaburzenie czynności hormonalnych jajnika, które tłumaczy się brakiem równowagi we współdziałaniu hormonów płciowych i nieprawidłowym pod względem ilościowym i czasowym wytwarzaniem się luteosteronu.