Uwięźnięcie macicy ciężarnej tyłopochylonej daje objawy dopiero w drugiej połowie ciąży. Trzon macicy wypełnia bardzo ściśle jamę miednicy i wypukła tylną ścianę pochwy oraz odbytnicę (ryc. 211). Część pochwowa leży bardzo wysoko, tak iż palcem badającym nie można się do niej dostać. Pęcherz moczowy jest wysoko wypchnięty ku górze i podzielony na dwie części przez uciskającą nań część pochwową. Samoistne odprowadzenie macicy zdarza się tylko wyjątkowo, a i próby odprowadzenia są znacznie trudniejsze, gdyż część pochwowa jest silnie oparta o spojenie łonowe, a trzon o wzgórek kości krzyżowej. Powikłania ze strony pęcherza występują częściej i śmiertelność z zakażeń w tych przypadkach jest większa.
Rozpoznanie uwięźnięcia macicy ciężarnej tyłozgiętej lub też tyłopo chylonej nie przedstawia zazwyczaj większych trudności, jednak należy różnicować z jednoczesnym istnieniem ciąży i guzów jajnika lub mięśniaków.
Leczenie w przypadkach uwiężnięcia macicy wolnej polega na jej odprowadzeniu i zastosowaniu odpowiedniego krążka, a w przypadkach tyłozgięć przytrzymywanych zrostami, można nakłuć trzon poprzez tylne sklepienie pochwy, celem wypuszczenia wód płodowych. Po zmniejszeniu się jej objętości opróżniamy jamę macicy. W razie niepowodzenia uwalniamy macicę ze zrostów drogą operacji brzusznej.
Niejednokrotnie poród może stanowić wielkie trudności po operacjach mających na celu naprawienie tyłozgięć lub wypadnięć macicy. Tam gdzie operacja polega na przyszyciu trzonu do pochwy (vagino- lixato) zawsze należy pacjentkę wyjałowić- Gdyby pomimo wyjałowienia zaszła ona w ciążę, należy jak najspieszniej uisunąć jajo płodowe. W przypadkach oiąży po zabiegu przyszycia trzonu do powłok brzusznych może wystąpić powikłanie porodu, zmuszające nas do rozwiązania cięciem cesarskim brzusznym.
Wypadnięcia macicy nie są przeszkodą do 'zajścia w ciążę i prawi-dłowego porodu. Już powyżej 4 miesiąca trzon wyrasta powyżej miednicy małej i wypadnięcie już jest niemożliwe, jednak w połogu macica powtórnie wypada.
Wyjątkowo może nastąpić ciąża w macicy, która leży w przepuklinie pachwinowej. Z początkiem ciąży można ją odprowadzić przez wrota
przepuklinowe, a jeśli się to nie udaje, jesteśmy zmuszeni ciążę prze-rwać. Gdybyśmy ciążę chcieli pozostawić, wówczas otwieramy worek przepuklinowy, odprowadzamy macicę do jamy brzusznej i zeszywamy przepuklinę. Gdyby się to nie powiodło wobec dalej posuniętej ciąży, opróżniamy macicę od góry i wtórnie odprowadzamy ją do jamy brzusznej.