Witamina F stanowi mieszaninę niezbędnych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych, a ponieważ jest równocześnie czynnikiem budulcowym, niektórzy nie uznają jej za witaminę i nazywają czynnikiem F. Składa się na nią głównie kwas linolowy, linolenowy i arachi- donowy, przy czym ten ostatni jest najaktywniejszy i jest syntetyzowany w ustroju z kwasu linolowego i linolenowego. Kwasy te występują w smalcu wieprzowym i w olejach roślinnych (lniany, sojowy), natomiast w bardzo małej ilości w maśle, oliwie, mleku, tłuszczu wołowym.
Mechanizm działania witaminy F nie jest dokładnie poznany. Przypuszcza się, że współdziała ona w prawidłowej czynności nabłonka i jego odradzania się oraz w produkcji kolagenu. Zwierzęta pozbawione tej witaminy wykazują zahamowanie wzrostu i zmiany zapalne skóry o typie egzemy. Czynnik F okazał się skuteczny w wielu przypadkach wyprysku niemowlęcego i w niektórych chorobach alergicznych, natomiast nieskuteczny w skazie łojotokowej.
Angielski preparat nosi nazwę ,,F 99″, polski zaś — Linomag. Stosuje się: doustnie 3 razy 1-0 kropli przez kilka tygodni lub miejscowo w płynie oraz w postaci 2-0% maści z lanoliną.