Cykl szyjki macicznej

Brak komentarzy do Cykl szyjki macicznej

Cykl pochwowy obserwowany w postaci zmian w budowie nabłonka pochwy jest na tyle wyraźny, źe badanie obrazu komórkowego w rozmazach z pochwy według Papanicolaou stało się klasyczną metodą badania poziomu dominacji estrogenów lub progesteronu. Estrogeny wywołują rozrost nabłonka pochwy, aż do wierzchniej warstwy komórek. Progesteron i androgeny wywołują również proliferację, ale tylko do warstwy intermedialnej.

Cykl szyjki macicznej przejawia się w postaci zmian w wydzielaniu śluzu w szyjce macicy, w funkcjach wewnętrznej warstwy śluzowej oraz w postaci aktywności błony mięśniowej szyjki i ujścia wewnętrznego macicy. Jakość i ilość śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy ma zasadnicze znaczenie dla przejścia przez nią plemników, W czasie owu- lacji wydzielanie śluzu osiąga maksimum, to jest 200-700 mg w ciągu doby. Jest to ilość dziesięciokrotnie większa niż ilość śluzu wydzielana poza okresem owulacji. W tym okresie pH śluzu jest najwyższe. W czasie owulacji odległość między cząsteczkami śluzu wynosi 1-10 ąm i pozwala na przejście plemnika. W fazie luteinowej sieć cząsteczek śluzu zacieśnia się mniej więcej dziesięciokrotnie (do 0,3 pm), zmienia się również jego skład chemiczny i właściwości fizykochemiczne pozostające w zależności od poziomu wydzielania estrogenów i progesteronu. Zmiany w błonie śluzowej szyjki macicy i jej umięśnieniu są podobne do zmian obserwowanych w endometrium i myometrium, ale są mniej wyraźne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PSYCHOFIZJOLOGIA ORGAZMU CZĘŚĆ 2

Orgazm przedstawia niepowtarzalny, szczególny sposób reakcji człowieka. Wyjątkowość tego zjawiska jest związana bardziej ze szczególnie silnymi odczuciami rozkoszy niż z charakterystycznymi reakcjami zachodzącymi w organizmie...

Zamknij