Kąpiel – Liszaj

Brak komentarzy do Kąpiel – Liszaj

Łagodnym zabiegiem hartującym jest kąpiel natryskowa, przy czym natryskujemy dziecko przez kilka minut wodą ciepłą, a następnie przez 1/2 do 1 minuty wodą chłodniejszą. Po kąpieli należy skórę dobrze wytrzeć.

Kąpiel. Zdrowe niemowlę należy kąpać nie dłużej niż 5 minut, a zdrowe dzieci starsze około 1-0 minut. Temperatura wody powinna wynosić 35—37°. Latem 'pozwalamy kąpać się dzieciom starszym (powyżej lat 3) w wodach otwartych (rzeki, stawy, jeziora, morze), lecz nie częściej niż 1 raz dziennie, a czas trwania kąpieli ograniczamy do 1-0 minut. W razie zauważenia objawów ziębnięcia przerywamy natychmiast kąpiel. Po każdej kąpieli dziecko musi być wytarte. Jedynie w gorące dni starszych dzieci nie wycieramy, lecz pozwalamy im wyschnąć na powietrzu z tym, że dziecko będzie w tym czasie stale w ruchu (gry, zabawy itp.). Jest to dobry zabieg hartujący.

– 1) podwyższenie zbyt niskiej ciepłoty ciała,

– 2) obniżenie podwyższonej ciepłoty ciała,

– 3) działanie uspokajające na układ nerwowy,

– 4) działanie drażniące na skórę,

– 5) odkażanie skóry.

Kąpiele gorące

Kąpiele gorące. Podwyższenie zbyt niskiej ciepłoty ciała dziecka (w zapaści) osiągamy przez zastosowanie kąpieli o temp. 37° i stopniowe jej podwyższanie przez dolewanie gorącej wody. Maksymalna temperatura wody nie powinna przekraczać 39°, a czas trwania kąpieli ograniczamy do 1-0 minut. Skóra dzieaka powinna się w czasie kąpieli dobrze zaróżowić. Łóżko, do którego kładziemy dziecko po kąpieli, powinno być przedtem ogrzane.

Kąpiel ochładzająca. Chcąc obniżyć nadmiernie wysoką ciepłotę ciała przygotowujemy kąpiel o temperaturze o 1° niższej od ciepłoty ciała. Po ułożeniu dziecka w kąpieli dolewamy stopniowo chłodniejszej wody, dbając o staranne wymieszanie wody tak długo, aż obniżymy temperaturę wody kąpielowej o 1-0° w ciągu 1-0 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Niedobór witaminy K

Niedobór witaminy K. Ponieważ witamina K występuje w ustroju w nadmiarze, hipowitaminoza K występuje praktycznie bardzo rzadko poza okresem noworodkowym może mieć miejsce w przypadkach...

Zamknij