Popęd seksualny u samców

Brak komentarzy do Popęd seksualny u samców

Popęd seksualny jest popędem leżącym u podstaw zachowania seksualnego, a jego występowanie pozostaje w ścisłym związku z czynnością gonad. Podstawowym celem biologicznym popędu seksualnego jest przedłużenie życia gatunku.

Analogicznie do jądra stale produkującego w okresie dojrzałości płciowej plemniki, popęd seksualny u samców pozostaje na niezmiennym poziomie przez całe życie wykazując jedynie pewne tendencje spadkowe wraz z wiekiem. Ulega natomiast okresowemu zanikowi u gatunków o sezonowej aktywności płciowej. Występowanie popędu jest podobne u wszystkich samców niezależnie od stopnia rozwoju filogenetycznego (w tym także i u mężczyzn), a jego zaspokojenie łączy się zawsze z wydzieleniem nasienia. Większość informacji na temat mechanizmów leżących u podstaw zachowania seksualnego samców uzyskano z badań nad szczurami.

U podstaw zachowania seksualnego samców leżą dwa mechanizmy: 25 Seksuologia biologiczna mechanizm pobudliwości seksualnej (sexual arousal mechanism) i mechanizm kopulacyjny (copulatory mechanism). Pierwszy z nich jest związany z apetencyjnym zachowaniem seksualnym, drugi z konsumacyj’nym aktem seksualnym. Hipotezę nt. występowania obu tych mechanizmów wysunął Beacha (1956) na podstawie wyników badań nad szczurami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jajnik

Jajnik składa się z dwóch części: korowej (miąższowej) i rdzennej (naczyniowej). W zewnętrznej części korowej mieszczą się pęcherzyki Graafa w rozmaitych stadiach dojrzewania i pęcherzyki...

Zamknij