PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA ANDROGENÓW CZĘŚĆ 2

Brak komentarzy do PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA ANDROGENÓW CZĘŚĆ 2

Leczenie testosteronem może łączyć się z wystąpieniem „trądziku”. Przypomina to trądzik młodzieńczy związany z dojrzewaniem płciowym, z tym, że stężenie testosteronu podawanego osiąga znacznie większe wartości w surowicy w pierwszych dniach po wstrzyknięciu niż stężenia w okresie dojrzewania. Wystąpienie trądziku podczas leczenia preparatami androgenów i preparatami LH/HCG może być uznawane za jeden z klinicznych sprawdzianów skuteczności leczenia. Postępowanie w tych przypadkach powinno skoncentrować się bardziej na leczeniu dermatologicznym niż na regulowaniu dawki hormonu.

Bolesny, przewlekły wzwód prącia fpnapismusj jest rzadko spotykanym powikłaniem leczenia androgenami. Tym niemniej pojawienie się bardzo częstych wzwodów u mężczyzn, którzy nie mieli wcześniejszych doświadczeń w tym zakresie, może być trudne do zaakceptowania. W tych przypadkach należy indywidualnie modyiikować wielkości dawki androgenu.

Długotrwałe, nieuzasadnione podawanie androgenów sprzyja rozwojowi raka wątroby. W związku z właściwością zatrzymywania wody, androgeny powinny być ostrożnie stosowane u chorych z niewydolnością krążenia i nerek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czego objawem jest brak miesiączki?

Z chwilą kiedy zabraknie ciał rujopędnych, błona śluzowa macicy - przejściowo nazbyt przerosła jak na jej właściwe w tym wieku potrzeby - niszczeje i rozpada...

Zamknij