Przedsionek pochwy

Brak komentarzy do Przedsionek pochwy

Pierwsze spółkowanie jest dla kobiety zwykle silnym przeżyciem pozostawiającym trwałe ślady w pamięci. Na ogół jednak w życiu kobiety liczy się o wiele mniej ten mężczyzna, który ją zdeflorował, niż ten, któremu zawdzięcza przeżycie orgazmu. Stosunkowo niski poziom kultury seksualnej (i ogólnej), brak doświadczenia oraz wiele innych czynników sprawia, że niezbyt często zdarza się, by jeden i ten sam mężczyzna był sprawcą zarówno defloracji, jak i pierwszego orgazmu u kobiety.

Panujący dawniej w wielu społeczeństwach kult błony dziewiczej narzucający kobiecie obowiązek zachowania błony dziewiczej do zawarcia małżeństwa przyczyniał się do dyskryminacji kobiet oraz do fałszywej oceny wartości kobiety mierzonej jedynie posiadaniem przez nią błony dziewiczej.

Przedsionek pochwy (vestibulum vaginae) jest to płytka, eliptyczna przestrzeń w której znajduje się wejście do pochwy i ujście zewnętrzne cewki moczowej. Ograniczony jest od góry przez wędzidełko łechtaczki, z boków przez wargi sromowe mniejsze, a od dołu przez wędzidełko warg sromowych mniejszych. Przedsionek pochwy zwykle zasłonięty jest przez wargi sromowe większe i mniejsze i można go zobaczyć dopiero po ich rozchyleniu. W górnej części (około 2,5 cm poniżej łechtaczki) znajduje się ujście zewnętrzne cewki moczowej. W dolnej części znajduje się wejście do pochwy, które u dziewic bywa częściowo zamknięte błoną dziewiczą. W ścianie przedsionka pochwy znajdują się gruczoły przedsionkowe mniejsze, których wydzielina zwilża srom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bolesne spółkowanie

Bolesne spółkowanie (dyspareunia) występuje w przypadku tyłozgięcia macicyI stosunkowo rzadko. Może być ono jednak następstwem obniżenia się jajników doi jamy Douglasa.Mimo że tyłozgięcie macicy jest...

Zamknij