WĘGLAN LITOWY – DALSZY OPIS

Brak komentarzy do WĘGLAN LITOWY – DALSZY OPIS

Mimo jego nefrotoksyczności nie należy wahać się z podawaniem tego leku w przypadkach, gdy tego typu leczenie jest wskazane. Powinno się jednak sprawdzić stan nerek chorych, wykonując 1 – 2 razy w ciągu roku próby zagęszczania moczu i oznaczając stężenie kreatyniny w surowicy, W wyjątkowych przypadkach lit może wywoływać zespól nerczycowy. Należy wówczas go odstawić. Powikłanie to cechuje się zmianami typu submikroskopowej glomerulopatii i ustępuje po odstawieniu litu.

Metale ciężkie (Ag, Au, Bi, Fe, Hg, Pt i Sb) i ich sole są obecnie, z wyjątkiem złota, rzadko stosowane w celach terapeutycznych. Już ich małe dawki mogą spowodować, poprzez swoje bezpośrednie działanie cytotok- syczne na cewki bliższe, objawy zespołu Fanconicgo oraz białkomocz, nawet rzędu nerczycowego.

Cis-platinum uszkadza odwracalnie przede wszystkim cewki kręte dalsze oraz zbiorcze, w małym natomiast stopniu – bliższe. Zapobiega się tym zmianom nawadnianiem chorych z jednoczesnym podawaniem furosemi- du i mannitolu.

Sole rtęci łąfczą się z grupami sulfhydrylowymi białek błon mitochon- drialnych uszkadzając je, unieczynniają enzymy komórkowe oraz wiodą do martwicy jąder.

W najcięższych przypadkach rozwija się pełny obraz oiigurycznej postaci ostrej toksycznej niewydolności nerek, z umiejscowieniem głównych zmian martwiczych w dalszej części cewek krętych bliższych, Ponieważ często dochodzi do pękania błon podstawnych cewek oraz do zwapnień w miąższu nerkowym, ta postać ostrej mocznicy zwykle pozostawia po sobie trwale, choć niewielkie upośledzenie czynności nerek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejściowe upośledzenie oddychania

Szereg badaczy zwracało uwagę na właściwe gruźliczkom podniesienie się ciepłoty ciała przed miesiączką i spadek jej po ukończeniu miesięcznego krwawienia. Znane są również spostrzeżenia przemawiające...

Zamknij