Zakażenia grzybicze

Brak komentarzy do Zakażenia grzybicze

U chorych z zaburzeniami odporności innymi niż AIDS najczęściej spotykanym patogenem jest Candida albicans (44-8-0 %) i Aspergillus fumigatus (2-0-3-0 %) (12). W ostatnich latach obserwuje się wzrost zakażeń grzybiczych, szczególnie na od-działach onkologicznych i hematologicznych (12). Na grzybicę cierpi 3-0 % cho- rych na różnego typu białaczki, 15 % chorych na chłoniaki i aż 57 % chorych z neutropenią. Do czynników ryzyka zalicza się: neutropenię trwającą dłużej niż 3 tygodnie, leczenie steroidami systemowymi i antybiotykami o szerokim spektrum oraz procedury związane z cewnikowaniem żył centralnych (np. hiperalimenta- cja preparatami zawierającymi lipidy) (9, 32). Częstość zakażeń grzybiczych u chorych po przeszczepieniu narządu zależy od dawki i rodzaju leku immunosu- presyjnego. Wprowadzenie cyklosporyny do podstawowego schematu leczenia immunosupresyjnego zmniejszyło częstość powikłań bakteryjnych i wirusowych, nie miało natomiast wpływu na częstość zakażeń grzybiczych (34). Powikłania grzybicze występują u 5-1-0 % osób po przeszczepieniu nerki, 5-5-0 % biorców wątroby i u 2-0 % chorych po przeszczepieniu serca.

Zapalenie płuc w przebiegu zakażenia Candida albicans zajmuje kilka pła-tów obu płuc. Objawy kliniczne i zmiany radiologiczne są na tyle niecharaktery- styczne, że często rozpoznanie ustala się podczas autopsji (6).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polimorfizm komórczaka

Jednym z pierwszych objawów nowotworu jest ból ustępujący w spoczynku. W kręgosłupie ból ma charakter stały. Mimo postępu choroby, występujące złamania patologiczne goją się z...

Zamknij