BÓLE W SCHORZENIACH GINEKOLOGICZNYCH I ICH LECZENIE CZĘŚĆ 2

Brak komentarzy do BÓLE W SCHORZENIACH GINEKOLOGICZNYCH I ICH LECZENIE CZĘŚĆ 2

Przyczyny napadów bólów w dole brzucha, których nasilenie i przebieg bywa rozmaity, leżą najczęściej w schorzeniu narządów rodnych, ale wywoływane być mogą również przez zapalenie wyrostka robaczkowego, leżącego w jamie Douglasa, przez zapalenie esicy lub przez kamienie moczowodowe. Częstymi schorzeniami ginekologicznymi powodującymi bóle napadowe są ropne zapalenia przydatków, w których przebiegu od czasu do czasu następuje wylanie się ropy na otrzewną przez ujście brzuszne jajowodu wchodzą tu w grę również poronienie ciąży jajowodowej lub pęknięcie jajowodu w jej przebiegu, skręty szypuły guzów jajnika i przyjajnika, skręty torbieli jajowodowej oraz podsurowicówkowych i uszypułowa- nych mięśniaków. Nasilenie bólów zależy w tych przypadkach od stopnia skrętu. Bardzo rzadkimi przyczynami bólów napadowych w dole brzucha bywają pęknięcia guzów oraz skręt prawidłowego jajowodu lub jajnika.

Bardzo znamienne są bóle w dole brzucha, pojawiające się okresowo – zwykle w odstępach czterotygodniowych. Najczęstsze w tej grupie są bóle towarzyszące miesiączce i to tak silne, że czynią kobietę niezdolną do pracy (dysmenorrhoea). Inny rodzaj bolesności stanowią bóle międzymiesiączkowe, których okresowość jest również bardzo znamienna (dolor intermenstrualis). W przypadkach zarośnięcia dróg rodnych (zupełnego) pojawiają się także bóle, które odpowiadają okresowi miesiączki, a które spowodowane są przez gromadzenie się wydzieliny miesięcznej poza przeszkodą, rozpychanie pochwy i macicy, w których tworzy się krwiak, i skurcze macicy, mające na celu wydalanie krwi nagromadzonej poza przeszkodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REALIZACJA PODSTAWOWYCH PROJEKTÓW OSOBOWOŚCI

Przez włączenie stosunków seksualnych w całokształt życia człowieka, akt seksualny bywa wiązany z realizacją rozmaitych podstawowych projektów osobowości:

Zamknij