Krwawienie na zewnątrz jest niewielkie, a nierzadko nie ma go zupełnie. Jeżeli po wystąpieniu krwotoku wewnętrznego wskutek pęknięcia torebki ciążowej chora nie zostaje poddana operacji, niebezpieczeństwo zejścia śmiertelnego jest bardzo duże. O ile zejście śmiertelne nie nastąpi, objawy znamienne dla przerwanej ciąży jajowodowej zaczynają stopniowo ustępować. Ciepłota wraca do normy, tętno wolniejc, bóle stają się mniejsze, wzdęcie brzucha ustępuje. Krwawienie z macicy (wprawdzie nieznacznego stopnia) może się jednak utrzymywać jeszcze przez szereg tygodni. Trudno rozstrzygnąć, czy ma ono źródło w macicy, skąd odeszła doczesna, czy też w jajowodzie. Jeżeli po pewnym czasie napad nie powtórzy się, rozpoczyna się powolne zdrowienie,
Krwistek pozamaciczny zmniejsza się, anemia ustępuje w miarę wzmacniania się chorej i w końcu jedyną pozostałością po przerwaniu ciąży trąbkowej będą zrosty w otoczeniu macicy i jajowodu oraz zgrubienie samej trąbki. W razie powtórnego lub powtórnych ataków bólów i krwawienia stan chorej ulega natomiast pogorszeniu. Krwistek pozamaciczny rośnie, chora słabnie coraz bardziej i jeśli nie będzie operowana – ginie.
Jakkolwiek niebezpieczeństwo z wykrwawienia przy ciąży trąbkowej (największe po pęknięciu trąbki) wysuwa się na pierwszy plan, dochodzą do niego jeszcze inne.