Leczenie ogólne gruźlicy

Brak komentarzy do Leczenie ogólne gruźlicy

Leczenie ogólne gruźlicy części rodnych kobiecych jest z natury rzeczy zachowawcze. Polega na wzmacnianiu organizmu w drodze stosowania odpowiednich środków farmaceutycznych, dobrego odżywiania i odpoczynku-najlepiej w miejscowości klimatycznej. Jeśli objawy schorzenia nie są wybitne, leczenie zachowawcze wysuwa się na plan pierwszy. Niekiedy jednak trzeba zastosować miejscową fizykalną lub chirurgiczną terapię.

Leczenie wzmacniające polega na podawaniu wszelkich środków, względnie na stosowaniu metod pobudzających krążenie krwi, wpływających korzystnie na przemianę materii i wywołujących wzmożoną czynność narządów wydzielni- czych ustroju. Dobre odżywianie ma na celu nie tylko podniesienie wagi ciała, ale również polepszenie jakości krwć. Spoczynek winien być wykorzystany tak, aby na chore części rodne nie oddziaływały żadne niekorzystne wpływy zewnętrzne (wstrzymanie się od stosunków płciowych).

Miejscowe leczenie zachowawcze polega na stosowaniu okładów lago- godzących bóle oraz nagrzewań części chorych w celu wywołania przekrwienia narządów miednicy malej. W pewnych przypadkach (guzy gruźlicze przydatków) można uzyskać dobre wyniki po głębokich naświetlaniach promieniami Roentgena, zwłaszcza gdy bolesne i długotrwałe miesiączki pogarszają przebieg choroby.

Owrzodzenia gruźlicze na sromie, w pochwie i na części pochwowej leczy się miejscowo pędzlowaniami nalewką jodową lub kwasem mlekowym, lub zasypkami kseroformowymi. Stosuje się również naświetlania lampą kwarcową oraz kauteryzację. Spośród lekarstw podawanych doustnie najczęściej stosowane są przetwory żelaza, kreozotu, guajakolu itd. Leczenie tuberkuliną jest już przeżytkiem. Zabieg chirurgiczny wchodzi w rachubę w razie stwierdzenia wolnego płynu w jamie brzusznej (gruźlica otrzewnej), zwłaszcza jeśli gromadzi się go coraz więcej. Polega on na wypuszczeniu płynu, oględzinach części rodnych wewnętrznych i ewentualnym wycięciu schorzałych narządów (jajowód, macica).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Krwawienie na zewnątrz

Krwawienie na zewnątrz jest niewielkie, a nierzadko nie ma go zupełnie. Jeżeli po wystąpieniu krwotoku wewnętrznego wskutek pęknięcia torebki ciążowej chora nie zostaje poddana operacji,...

Zamknij