Schorzenie esicy

Brak komentarzy do Schorzenie esicy

Bóle promieniujące ku pęcherzowi nasuwają podejrzenie schorzenia nerki. U osób nerwowych należy się liczyć także z przeczulicą skóry lub warstw głębszych powłok brzusznych, która usposabia do bólów podbrzusza. Jedną z cech charakterystycznych tej sprawy chorobowej jest szczególna wrażliwość na ucisk brzegu mięśnia prostego brzucha.

Bóle w podbrzuszu lewym niekoniecznie dowodzą związku ich ze schorzeniem narządów rodnych kobiecych. Podobnie jak po stronie prawej, mogą być one następstwem choroby nerek i moczowodu lewego lub jelita cienkiego. Mogą pozostawać w związku z przepukliną udową (rzadziej zasłonową), z rozszerzeniem żył splotu jajnikowego, z miażdżycą tętnicy udowej wspólnej. Bardzo często bóle po stronie lewej wywołane są przez schorzenie esicy lub zrosty, jakie wytwarzają się w okolicy zgiętej esicy w następstwie przebytego jej zapalenia. Bolesność po obu stronach podbrzusza przemawia przede wszystkim za schorzeniem przydatków macicy.

O ile bóle, jakie chora umiejscawia w krzyżu lub w jamie brzusznej, mogą nasuwać szereg wątpliwości i dawać powód do omyłek rozpoznawczych, o tyle bóle w łopatkach występują w schorzeniach ginekologicznych bardzo rzadko. Są one następstwem podrażnienia gałązek czuciowych nervi pkrenici, które zaopatrują przeponę i wątrobę, i przeniesienia się tego podrażnienia w rdzeniu przedłużonym na czwarty nerw szyjny. Uczucie bólu wywołanego w ten sposób w okolicy łopatek, zupełnie zrozumiałe w przebiegu chorób wątroby, nadnerczy i żołądka, może wystąpić również w ciąży pozamacicznej, kiedy z pękniętego jajowodu krew dostaje się w okolicę przepony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Biosynteza aldosteronu oraz kortyzolu

Lek jest stosowany w leczeniu chorych z pierwotnym aldosteronizmem, nie kwalifikujących się do leczenia operacyjnego. Dobowa dawka leku wynosi średnio 280 mg. Czasami lek jest...

Zamknij