Toksyczne postacie błonicy

Brak komentarzy do Toksyczne postacie błonicy

W toksycznych postaciach błonicy polecane są transfuzje krwi, jednakże zabieg ten musi być wykonany w początkowym okresie, gdy układ krążenia nie wykazuje uszkodzeń. Stosowane są również od początku kortykosterydy (kortyzon, enkorton) podajemy kortyzon zaczynając od 5-0—1-0-0 mg dziennie, potem w dawkach stopniowo malejących przez 1-0—14 dni lub dłużej.

W przypadkach uszkodzenia mięśnia sercowego konieczne jest przede wszystkim zapewnienie choremu całkowitego spokoju, racjonalnego żywienia (niezbyt obfite ilościowo porc-je) oraz stworzenie warunków najbardziej higienicznych. Z leków pochodnych naparstnicy stosujemy niekiedy strofantynę, i to w okresie początkowym pod kontrolą elektrokardiograficzną. Obok oszczędzania i chronienia chorego przed najmniejszym nawet wysiłkiem (obracanie podczas przewijania, siadanie) należy oszczędzić choremu wszelkich przykrych zabiegów, jak np. wstrzykiwania itp. W leczeniu błonicy gardła zbyteczne są zabiegi miejscowe, zwłaszcza płukanie gardła środkami dezynfekującymi. W pierwszym okresie istniejących dolegliwości podczas połykania celowe jest podawanie pożywienia w postaci płynnej lub półpłynnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Omne animal post coitum triste

Sprawa o tyle nie jest prosta, że istnieją szczególne przypadki, w których może dojść do aktu seksualnego bez uprzedniego pobudzenia erotycznego. Umożliwiają to zarówno określone...

Zamknij